Så här bokar du en kurs

På denna sida hittar du en instruktion om hur du bokar utbildningar och kurser i vår E-butik. För att boka en utbildning eller kurs klicka på knappen ”Boka” (se bild 1).

Bild 1. Klicka på knappen ”Boka” för att komma till vår E-butik.

När du klickar på knappen ”Boka” kommer ett nytt fönster att öppnas och du kommer till vår E-butik hos Sveriges Trafikutbildares Riksförbund (se bild 2). Här ska du välja antalet deltagare och lägga bokningen i kundvagnen.

Bild 2. Välj antal deltagare och lägg bokningen i kundvagnen.

Nu ska du ange personnummer, mobilnummer och e-postadress för deltagare 1 (se bild 3). Om du har valt att anmäla flera deltagare behöver du fylla i de tidigare nämnda uppgifterna för varje deltagare. Klicka på ”Boka” knappen för att fortsätta med bokningen.

Bild 3. Ange information om deltagare 1 och klicka på ”Boka” knappen.

På skärmen kommer du se en ruta som säger att utbildningen eller kursen är preliminärbokad (se bild 4). För att kunna slutföra bokningen måste du klicka på knappen ”Till kassa” inom 60 minuter.

Bild 4. Du får besked om att utbildningen eller kursen är preliminärbokad.

I detta steg kan du se innehållet i kundvagnen och du kan välja mellan att ta bort kursen, tömma kundvagnen eller fortsätta till nästa steg för att ange personuppgifter (se bild 5).

Bild 5. Här kan du ändra innehållet i kundvagnen eller fortsätta till kassan.

För att kunna slutföra bokningen måste du ange personnummer, för- och efternamn, adress, mobilnummer samt e-postadress. Har du sedan tidigare köpt tjänsten ”Elevcentralen” kan du logga in för att hämta dina sparade personuppgifter (se bild 6).

Bild 6. Ange dina personuppgifter för att slutföra bokningen.

I detta steg (som är det näst sista) ska du välja betalsätt och godkänna köpvillkoren (se bild 7). Observera att du inte kan slutföra bokningen om du inte godkänner köpvillkoren.

Bild 7. Välj betalsätt och godkänn våra köpvillkor.

Nu har du kommit till det sista steget där du ska ange ditt kontokortsnummer, kortets giltighetstid och CVV-kod. Klicka på ”Betala nu” knappen för att slutföra bokningen (se bild 8). Vi samarbetar med DIBS Payment Services som hanterar alla våra betalningstransaktioner.

Bild 8. Ange dina kontokortsuppgifter för att slutföra bokningen.

Sidslut