Utökad B (B96)

Du behöver inte ansöka om ett körkortstillstånd för att få övningsköra med en släpvagn för utökad B behörighet. Däremot måste du fotografera dig hos Trafikverket innan du gör ditt körprov.

Har du sedan tidigare ett vanligt B-körkort kommer du endast att behöva göra ett särskilt körprov för att få utökad B behörighet. Det finns även en möjlighet att samtidigt ta både B-körkort och behörighet utökad B men det är inget vi rekommenderar (vänligen kontakta vår reception för mer information).

Behörigheten utökad B (B96) ger dig rätt att köra en personbil eller lätt lastbil samt en tillkopplad släpvagn. Observera att denna fordonskombination får maximalt ha en totalvikt om 4250 kg varav dragbilens totalvikt inte får vara mer än 3500 kg.

Observera att du inte behöver göra något kunskapsprov varken hos Trafikverket eller Ekerö Trafikskola. Ditt körprov kommer du att få göra i Södertälje eller Tullinge och det är vår reception som bokar körprovet.

Har du läs- och skrivsvårigheter?

Om du har läs- och skrivsvårigheter eller något annat funktionshinder kan vi erbjuda dig individanpassad teori. Du har möjligheten att få extra tid på kunskapsprovet eller göra hela kunskapsprovet muntligt. Vänligen kontakta vår reception om du behöver ha hjälp med alla nödvändiga intyg.

Utbildningen kan du köpa i vår E-butik (se nedan).

Sidslut